Systemy zgłaszania nieprawidłowości umożliwiają pracownikom, kontrahentom i osobom postronnym bezpieczne i poufne zgłaszanie nieetycznych, nielegalnych lub szkodliwych działań w organizacji. Osoby zgłaszające te informacje nazywane są sygnalistami.
Sygnaliści podejmują duże ryzyko osobiste i zawodowe, często walcząc z łatką „donosicieli”, mimo że działają na korzyść organizacji i interesu publicznego. Dlatego ważne jest zapewnienie im ochrony i poufnych mechanizmów zgłaszania.
Ustawa o ochronie sygnalistów, implementująca Dyrektywę (UE) 2019/1937, wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Firmy z istniejącymi systemami zgłaszania nieprawidłowości będą musiały je dostosować do nowych wymogów, a te bez takich systemów będą musiały je wdrożyć.
Opracowane przez naszą kancelarię Wytyczne stanowią praktyczne kompendium wiedzy, pomagające organizacjom we wdrażaniu efektywnych i zgodnych z prawem systemów zgłaszania naruszeń. Omawiamy w nich podstawowe kroki, jakie musisz podjąć, aby wdrożyć system. Przy każdym z nich poruszamy praktyczne aspekty oraz udzielamy odpowiedzi na najważniejsze dylematy związane z kształtem systemu whistleblowing w świetle nowych przepisów.
Mamy nadzieję, że Wytyczne staną się zatem cennym źródłem wiedzy dla wszystkich podmiotów pragnących rzetelnie wdrożyć lub dostosować swoje systemy zgłaszania naruszeń do realiów nowej ustawy. W końcu to od wiarygodności tych systemów będzie zależeć to, czy sygnaliści zdecydują się skorzystać z wewnętrznych kanałów zgłaszania czy, w obawie o rzetelność systemu czy zagrożenie działaniami odwetowymi, skorzystają z kanałów zewnętrznych.