Publikacja protokołów negocjacji z Komisją Ekonomiczną
27 maja 2024 r.
W ramach tzw. Dużej Nowelizacji Ustawy o Refundacji (DNUR), na mocy art. 36 ust. 6 Ustawy o refundacji wprowadzono obowiązek publikacji wyniku negocjacji z Komisją Ekonomiczną wraz z protokołami negocjacyjnymi, w przypadku podjęcia uchwały negatywnej, tj. uchwały, w której Komisja nie rekomenduje objęcia refundacją leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czy wyrobu medycznego.
Zgodnie z nowymi przepisami wynik negocjacji wraz z protokołami negocjacyjnymi ma być publikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia, z wyjątkiem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Zgodnie z naszą wiedzą do tej pory ww. przepis nie był stosowany. Jednak pod koniec maja po negocjacjach z Komisją Ekonomiczną w sprawach, w których nie osiągnięto porozumienia co do ceny zbytu netto, Ministerstwo Zdrowia:
zaczęło informować o tym, że planuje publikację danego protokołu,
zwracało się z prośbą o wskazanie zakresu tajemnicy przedsiębiorstwa, która nie może być zawarta w treści ostatniego protokołu negocjacyjnego,
wyznaczyło 5-dniowy termin na odpowiedź, pod rygorem uznania, że przedsiębiorca wyraża zgodę na ujawnienie wszystkich informacji zawartych w treści protokołu.
W związku z potrzebą zabezpieczenia danych wrażliwych rekomendujemy zwrócenie szczególnej uwagi na ten element, w tym przygotowanie krótkiego uzasadnienia, co do objęcia danego fragmentu animizacją.
Niezależnie od kwestii tajemnicy przedsiębiorstwa praktyka publikacji danych z przebiegu negocjacji z Komisją Ekonomiczną staje się również ważnym elementem komunikacji dotyczącej danego produktu.
Zgodnie z tym co podkreślamy od momentu wejścia w życie ww. przepisów warto uwzględnić w protokole krótkie informacje dotyczące:
danej choroby,
(niezaspokojonych) potrzeb pacjentów,
odpowiedzi jaką stanowi wnioskowany produkt.
Każdy wnioskodawca w ramach prowadzonego postępowania ma prawo do swobodnej wypowiedzi. W przypadku protokołu miejscem, w którym wnioskodawca może zawrzeć przedmiotowe uwagi jest rubryka „Propozycja wnioskodawcy”:
Bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami prawnymi.
Więcej alertów
Projekt Szybkiej / Szerokiej Nowelizacji Ustawy o Refundacji opublikowany
23 maja 2025
Pobierz alert w pdf.
Dnia 22 maja 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: „Pr...
Ustawa o rynku kryptoaktywów coraz bliżej – co przewiduje najnowszy projekt?
16 maja 2025
W ostatnich dniach opublikowano nową wersję projektu ustawy o rynku kryptoaktywów, której celem jest krajowe wdrożenie unijnego rozporządzenia MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation). Regulacja ta ...
Obowiązek szkoleniowy AML – komunikat GIIF, UKNF i NBP oraz nowy pakiet AML/CFT
24 marca 2025
Pobierz alert w pdf.
GIIF, UKNF i NBP opublikowały wspólny komunikat nr 92 w sprawie szkoleń związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, których zapewnienie dla ...